جستجو

شرح وظایف

 • هماهنگی با سایر دستگاه‌های دولتی مرتبط با صنعت گردشگری کشور در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
 • انجام کلیه امور مربوط به دبیرخانه شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی، میراث فرهنگی و صنایع دستی سابق
 • پیگیری موارد مربوط به شورای عالی از طریق ایجاد و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی و کمیته‌های کارشناسی مرتبط
 • استعلام تنگناهای اجرایی و قانونی و دریافت پیشنهادات از واحدهای ستادی و صفی وزارتخانه متبوع، تشکل‌های مرتبط، کارشناسان، صاحبنظران و اساتید مراکز آموزش عالی و طرح این موارد در شورای عالی
 • تعامل مناسب با کارگروه‌های گردشگری و میراث فرهنگی واحدهای استانی و حضور ادواری در این جلسات برای تحرک و فعال کردن این کارگروه‌ها
 • تهیه دستورجلسات، هماهنگی، تنظیم و تشکیل جلسات شورای عالی، کمیسیون‌های تخصصی و کمیته‌های کارشناسی
 • انجام ابلاغ مصوبات و پیگیری تصمیمات، تهیه و ارسال بسته‌های مطالعاتی مرتبط با دستور جلسات جهت مطالعه اعضا
 • تهیه پروتکل‌های همکاری فیمابین دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تحقق اهداف فرابخشی وزارتخانه متبوع
 • نظارت بر حسن اجرای قوانین و مصوبات هیات وزیران شورای عالی در دستگاه‌های مرتبط و ارائه گزارش‌های لازم به شورای عالی
 • گردآوری اطلاعات مربوط به شوراهای عالی مرتبط و هماهنگی جهت عضویت در این شوراها
 • تهیه موارد قابل طرح توسط وزیر در شوراهای عالی مرتبط و پیگیری‌های لازم در این موضوع
 • گردآوری و تمرکز قوانین، مقررات و اطلاعات مورد نیاز شورای عالی، کمیسیون‌ها و کمیته‌های کارشناسی و تطبیق تنگناهای اجرائی و پیشنهادات واصله با قوانین و مقررات جاری و تهیه اطلاعات، مستندات و تهیه گزارش‌های توجیهی
 • پیگیری پرداخت حق‌الجلسات اعضای کمیسیون‌های تخصصی و کمیته‌های کارشناسی و تامین هزینه‌های پذیرائی، ایاب و ذهاب
 • تهیه و تصویب برنامه‌های عملیاتی سالیانه دبیرخانه شورای عالی
 • پیگیری امور مربوط به هیات‌های امنای وزارتخانه
 • شرکت در اجلاس‌ها و همایش‌های صنعت گردشگری و میراث فرهنگی
 • برقرار کردن ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی، مطالعه و انتشار آنها
 • تهیه گزارش از عملکرد کانون ملی گردشگری و تهیه دستور جلسات کانون ملی گردشگری
 •  
 • بخشنامه‌ها و قوانین
 •  
 • قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
 • مصوب ۱۳۹۸/۴/۲۴
 • ماده‌واحده- از تاریخ تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی اختیارات و وظایفی که به ‌موجب قوانین و مقررات در مواردی که مغایر شرع نیست با رعایت بند «د» ماده (29) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۱۳۸۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند «الف» ماده (28) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۹۵ و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به «وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» تبدیل می‌شود.

تبصره۱ـ کلیه امکانات، اموال و نیروی انسانی سازمان مزبور در اختیار وزارتخانه جدید قرار می‌گیرد.

تبصره۲- شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک ‌سال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تبصره۳- هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بار مالی برای وزارتخانه موضوع این ماده ‌واحده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع است.

قانون فوق مشتمل بر ماده ‌واحده و سه تبصره در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ 24/4/1398 مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۹/۵/۱۳۹۸ به تأیید شورای نگهبان رسید.

                                                                             رئیس مجلس شورای اسلامی- علی لاریجانی

 

بخشنامه‌ها و قوانین پیشینه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 

آيين‌نامه اجرايي ماده (5) قانون تشكيل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري  با آخرين اصلاحات

قانون تشکیل میراث فرهنگی که در جلسه علنی روز سه شنبه 23/10/1382 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده بود، توسط رییس جمهور جهت اجرا به نهاد ریاست جمهوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ابلاغ شد. متن این قانون به شرح زیر است:

ماده 1:

سازمان‌ میراث فرهنگی کشور و سازمان ایرانگردی و جهانگردی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتزع و از ادغام آنها «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری» با کلیه اختیارات و وظایفی که سازمان‌های مذکور به موجب قوانین و مقررات مختلف دارا بوده‌اند و کلیه امکانات، اموال و نیروی انسانی زیر نظر رییس جمهور تشکیل می‌شود. رییس سازمان با حکم رییس جمهور منصوب می‌شود.

تبصره 1: کلیه وظایف و اختیارات وزیر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی به رییس سازمان منتقل می‌شود.

تبصره 2: وظایف حاکمیتی سازمان ایرانگردی و جهانگردی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منتقل می‌شود و وظایف اجرایی و امور تصدی آن با همه امکانات، اعتبارات، نیروی انسانی، اموال و دارایی‌ها، تعهدات و اعتبارات در قالب یک شرکت دولتی با عنوان شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وابسته می‌شود.

ماده 2:

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر اساس اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 28/4/1367 و قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مصوب 7/7/1370 اداره می‌شود. تعیین وظایف و اختیارات این سازمان ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون با رعایت مفاد قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 17/1/1379 با جهت‌گیری واگذاری وظایف تصدی به بخش غیر دولتی، حذف وظایف غیرضروری، تفکیک وظایف ملی و استانی با پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و تایید هیات وزیران به تصویب کمیسیون مشترک رسیدگی‌کننده به این قانون خواهد رسید.

تبصره: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مکلف است به منظور هماهنگی در چگونگی امکان بهره گیری از میراث‌های طبیعی کشور و اجرای تعهدات مطروحه در کنوانسیون حفاظت میراث فرهنگی و طبیعی جهان نسبت به تدوین آیین‌نامه‌ای با پیشنهاد مشترک سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست اقدام کند.

آيين نامه مذکور به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

ماده 3:

شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری به ریاست جمهور یا معاون اول رییس جمهور و عضویت رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزرای امور خارجه، مسکن و شهرسازی، راه و ترابری کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، امور اقتصادی و دارایی و آموزش و پرورش و روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و حفاظت محیط زیست و چهار نفر کارشناس خبره با پیشنهاد رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و حکم رییس جمهوری تشکیل می‌شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دبیر شورای عالی خواهد بود و دبیر خانه شورای عالی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل می‌شود.

کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، شرکت‌ها و موسسات دولتی، شهرداری‌ها و کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است در حدود وظایف قانونی خود، موظف به اجرای مصوبات این شورای عالی هستند.

ماده 4:

وظایف و اختیارات شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری به شرح زیر است:

 •  تصویب سیاست‌ها، خط مشی‌ها و برنامه‌های کلان امور میراث فرهنگی و گردشگری

 • جلب حمایت بخش‌های دولتی و غیردولتی و بخش تعاون و خصوصی برای تحقق اهداف بخش میراث فرهنگی و گردشگری

 • فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و افزایش سهم آن در امور مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری

 • کلیه وظایف قانونی که تا قبل از تصویب این قانون بر عهده شورای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی بوده است
 •  سایر وظایف و اختیارات تعیین شده برای شورای مذکور در این قانون.
 •  

  تبصره: با پیشنهاد شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری پس از تصویب هیات وزیران حسب مورد در استان‌هایی که ضرورت ایجاب کند، شورایی مشابه شورای عالی به ریاست استاندار و عضویت مدیران کل وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مذکور در شورای عالی ایجاد خواهد شد.

 •  

 • ماده 5:

 • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند نگهداری و اداره اماکن و محوطه‌های تاریخی و موزه‌ها را زیر نظر هیات امنای منتخب انجام دهد. وظایف و اختیارات و چگونگی فعالیت هیات‌های امنا و نحوه حمایت، نظارت و ارزیابی فعالیت‌های آنها به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

 •  
 • ماده 6:
 • به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اجازه داده می‌شود در سال 1382، حسب پیشنهاد سازمان‌های موضوع این قانون در محدوده اعتبارات مصوب نسبت به هرگونه جابجایی، تغییر ردیف، کاهش یا افزایش اعتبارات ردیف‌های بودجه‌ای آنها به نحوی که حداکثر تسهیلات لازم را جهت اجرای این قانون فراهم کرده و اختلالی در اداره امور مربوط ایجاد نشود، اقدام کند.

  ماده 7:

  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مکلف است برنامه‌های تبلیغی ملی و بین‌المللی برای میراث فرهنگی ایران و جاذبه جهانگردی ان را از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی داخلی و خارجی به مرحله اجرا درآورد. کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف به هماهنگی و همکاری با سازمان مذکور هستند.

  ماده 8:

  به منظور فراهم کردن زمینه توسعه پایدار میراث فرهنگی و گردشگری، جلب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با رعایت قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب 19/12/1380 در ایجاد تاسیسات زیر بنایی جهت معرفی بهتر بناها و محوطه‌های تاریخی، تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی و ارایه خدمات مناسب به جهانگردان، دولت می‌تواند در مناطق مستعد کشور و قطب‌های گردشگری با تاکید بر مناطق کمتر توسعه یافته به متقاضیان بخش‌های غیر دولتی اجازه تاسیس مناطق نمونه گردشگری را بدهد.

  ماده 9:

  شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری مکلف است متناسب با جایگاه هر یک از کشورها در اهداف بازار جهانگردی ایران صدور روادید برای اتباع آنها را به ترتیب زیر دسته بتدی به وزارت امور خارجه جهت اقدام ابلاغ کند:

 • لغو رواديد
 • اجازه ورود با پروانه گذر مرزی
 • صدور رواديد در مبادی ورودی ايران برای مدت معين
 • صدور رواديد در سفارتخانه‌های ايران در خارج از کشوردر زمان‌های معين حداکثر ظرف مدت يک هفته

وزارت امور خارجه مکلف است برای تحقق اهداف جلب جهانگردان خارجی نسبت به صدور روادید، برای آنان با رعایت مفاد این ماده اقدام کند. سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با صدور روادید موظف به همکاری با وزارت امور خارجه برای تحقق این ماده هستند.

ماده 10:

اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص معافیت‌های مذکور در بند (ل) اصلاحی ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 27/11/1380 در محدوده میراث فرهنگی و گردشگری به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری واگذار می‌شود.

ماده 11:

دولت مکلف است در صورت وجود تقاضا از سال 1383 برای مدت ده سال همه ساله تا ده درصد از مجوزهای استفاده از منابع مالی خارجی (فایناس) مذکور در برنامه‌های توسعه یا قوانین بودجه سالانه را به اجرای طرح‌های جامع توسعه میراث فرهنگی و گردشگری استانی و ملی و ایجاد تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی از جمله مراکز اقامتی و پذیرایی، خدمات حمل و نقل و سایر طرح‌های مرتبط، توسعه بخش‌های غیر دولتی اختصاص دهد.

تبصره:‌ اطلاق این ماده شامل مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام برای استفاده از منابع خارجی نخواهد بود.

ماده 12:

این قانون از زمان تصویب لازم الاجراست و کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون لغو می‌شود. این قانون به شماره 85620 و به تاریخ 19/11/1382 ابلاغ شده است.

فرم‌های هیات‌های امنا

فرم‌های شماره 1 و 2
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت