جستجو

عضو شورای عالی میراث فرهنگی : فرآیند توسعه گردشگری به برانگیختن بخش خصوصی و تعریف پروژه‌های مشترک بین‌المللی نیاز دارد

عضو شورای عالی میراث فرهنگی : فرآیند توسعه گردشگری به برانگیختن بخش خصوصی و تعریف پروژه‌های مشترک بین‌المللی نیاز دارد

در حال حاضر تقاضایی که برای حضور گردشگری در کشور ما وجود دارد بیشتر از  عرضه است و ما این فرصت را داریم که سطح عرضه و تقاضا را یکسان کنیم، فرآیند توسعه گردشگری نیاز به برانگیختن بخش خصوصی و تعریف پروژه‌های مشترک باشرکتهای بین المللی است.

غلام حیدر ابراهیم‌بای سلامی استاد دانشگاه و عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، در رابطه با سطح زیرساختهای گردشگری کشورمان گفت: ایران از نظر زیرساختهای گردشگری، متوسط رو به پایین است این در حالی است که وجود زیرساختهای مناسب یکی از مهمترین مولفه ها در این صنعت است.

وی گردشگری را دارای 6 مولفه اصلی و اساسی دانست و یادآور شد:١- جاذبه ها ، ٢-حمل ونقل ،٣- اقامت وهتل، ٤-پذيرايي ورستوران ، ٥-بازارخريد ، سوغات  وصنايع دستي  و٦-خدمات اختصاصي گردشگري مثل بانك ،بيمه، اموزش ،بازاياريابي ،تورگرداني وفناوري اطلاعات اركان اين صنعت هستند
 اولین شاخصه‌ در حوزه گردشگری، وجود جاذبه های فرهنگی، طبیعی، تاریخی و خدماتی است، اما برای اینکه این جاذبه‌های متنوع، کشوری را به مقصد گردشگری تبدیل کند باید حمل و نقل خوبی داشته باشد، ما در حال حاضر  راه آهن، خطوط هوایی، کشتیرانی و جاده های مناسبی نداریم.

این استاد دانشگاه از حمل و نقل به عنوان دومین مولفه در گردشگری یاد کرد و افزود: ما امروز به هزار و 500 واگن نیاز داریم و میانگین عمر واگن‌ها 37 سال است، ناوگان مسافری کشور ما کهنه است و از 8 سال پیش تاکنون هیچ واگنی خریداری نشده است، همچنین در بحث خطوط هوایی به 400 هواپیما نیاز داریم و در شرایط پس از تحریم و رشد و رونق گردشگری باید این ظرفیت را به 800 هواپیما افزایش دهیم.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: سطح فردوگاههای کشور در حال حاضر مناسب نیست و فقط فرودگاه امام خمینی(ره) با 5 میلیون نفر، ظرفیت شرایط نسبی خوبی دارد، هرچند ما برای دستیابی به 20 میلیون گردشگر باید شرایط  فرودگاههای را ارتقاء دهیم.

ابراهیم بای سلامی با بیان اینکه گردشگری دریایی در کشور تعطیل است، اضافه کرد: کشورهای ترکیه و ایالات متحده عربی درآمدهای هنگفتی از گردشگری دریایی دارند اما این ظرفیت در کشور ما مغفول مانده است.

وی همچنین به حوزه گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: در این حوزه 4 شاخه اصلی وجود دارد، گردشگری پزشکی، تندرستی، پیش گیرانه و درمانی، کشور ما در این بخشها توانمندی ها و ظرفیتهای بسیاری دارد اما موضوع اینجاست که تورگردانی و هتلینگ در این حوزه به درستی شکل نگرفته و شاید به هیمن دلیل گردشگری سلامت جایگاه خود را در کشور ما به دست نیاورده است.

این استاد دانشگاه در ادامه، اقامت و هتل را یکی دیگر از شاخصه‌های گردشگری دانست و افزود: ایران به 500 هتل 4 و 5 ستاره نیاز دارداما در حال حاضر فقط 130 هتل با این درجه در کشور فعالیت می کنند که آنها هم گرید تاپ ندارند.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی اضافه کرد: صنعت هتل همانند صنعت خودرو متفاوت است همانطور كه در صنعت خودرو ، خودروهای مخصوص کشاورزی و تشریفات وجود دارد،  در گردشگری، هتلهایی با درجات مختلف و براساس محیط و آمایش سرزمینی  طراحي مي شود،  گردشگری صنعت پیچیده ای است که 157 صنعت دیگر را فعال می کند و استفاده از این صنعت برای رهایی از دوران رکود پس از تحریم بسیاری موثر خواهد بود.

ابراهیم بای سلامی با بیان اینکه صنعت گردشگری در ایجاد فرصت برای سرمایه گذاران و تمامی طبقات جامعه موثر است، یادآور شد: از دیگر مباحث مهم در حوزه گردشگری آموزش نیروی انسانی است، افراد فعال در این بخش باید ساماندهی و جهت دهی شوند تا در توسعه گردشگری نقش آفرینی مناسبی داشته باشند.

وی اضافه کرد: ما در کشورمان نیروهای تحصیلکرده فراوانی داریم که می توان از این ظرفیت در حوزه گردشگری بهره برداری کرد، گردشگری صنعتی است که می تواند مشارکت جامعه محلی را برانگیزد و ما باید با استفاده از تجربیات کشورهای موفق در این حوزه، فرهنگ عمومی را در رابطه با فرآیند میهمانی و میزبانی ارتقاء دهیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: رسانه‌ها، تشکلهای مردم نهاد، سازمانهای آموزشی رسمی و غیررسمی می توانند در خدمت صنعت گردشگری قرار گیرند. 

ابراهیم بای سلامی در پاسخ به این سوال که ارزشهای فرهنگی و دینی در کشورمان چه تاثیری در فرآیند توسعه صنعت گردشگری دارد؟ گفت: این درست است که در کشور ما با توجه به ارزشهای فرهنگی و دینی، محدودیتهایی برای گردشگران وجود دارد، اما امروز تقاضا برای مقاصد فرهنگی و تاریخی، زیارتی و گردشگری سلامت به شدت افزایش یافته و محدودیتهای فرهنگی و اجتماعی  در تقاضاي كنوني تاثیر معناداري در کاهش این اشتیاق ندارد.

وی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر تقاضایی که برای حضور گردشگری در کشور ما وجود دارد بیشتر از  عرضه است و ما این فرصت را داریم که سطح عرضه و تقاضا را یکسان کنیم، فرآیند گردشگری در توسعه نیاز به برانگیختن بخش خصوصی و تعریف پروژه‌های مشترک با شرکتهای بین المللی است و سازمان میراث فرهنگی می تواند در این مسیر نقش مهمی را ایفا کند.

ابراهیم بای سلامی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی نمی تواند و نباید نقش متصدي داشته باشند بلکه باید به ایفای نقش حاکمیتی خود بپردازد و تشویق، تسهیل و تسریع در بر انگيختن  مشاركت بخش خصوصي وسرمايه گذاري خارجي را در دستور کار خود قرار دهد.

امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت