جستجو

برنامه های گسترده سازمان میراث فرهنگی برای نوروز 95

برنامه های گسترده سازمان میراث فرهنگی برای نوروز 95
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه های گسترده ای را برای نوروز 95 تدارک دیده است.
در نشست هماهنگی جشن نوروز که روز یکشنبه 20 دی ماه  با حضور دو تن از معاونان سازمان میراث فرهنگی و مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیما و اعضای شورای سیاستگزاری جشن نوروز در محل ستاد مرکزی سازمان میراث فرهنگی برگزار شد رئوس این برنامه های تشریح شد.
سميع الله حسينی مکارم٬ معاون توسعه مدیریت سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری و دبير شورای سياستگزاری جشن نوروز در این نشست اعلام کرد: برنامه های سازمان میراث فرهنگی برای نوروز 95 شامل برگزاری 16 نوروز بازار در 12 استان کشور، همایش علمی نوروز، جشنواره عکس نوروز، جشنواره عروسکهای نوروزی، نمایشگاه عکس نوروز در کشورهای منطقه، انتشار تمبر نوروز و انتشار کتاب گفتگو با شخصیتها وفرهیختگان می باشد. 
گفتنی است، در چارچوب شورای سیاستگزاری جشن نوروز چند کمیته در سازمان میراث فرهنگی تشکیل شده است که نشستهای این شورا از مرداد 94 تا کنون برگزار شده است . بر اساس این گزارش در کميته «همایش علمی» به ریاست پژوهشکده مردمشناسی پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگی٬ همایش نوروز٬ ميراث صلح و دوستی شامل بخشهای فراخوان مقاله٬ افتتاحيه٬ پنلهای علمی موازی٬ نمایشگاه عکس نوروز در کشورهای اکو٬ نمایشگاه عکس سلامهای نوروزی٬ نمایشگاه عروسکهای نوروزی٬ تقدیر از نوروزشناسان٬ چاپ کتاب سلسله مقالات ارائه شده به همایش٬ چاپ کتابهای «نوروز و محيط زیست»٬ «بازی های نوروز» و «نان و شيرینی های نوروز»٬ انجام می شود.
همچنين، در «کميته نوروز بازار» به ریاست محمد ميرشکرایی٬ عضو کميته ثبت ميراث فرهنگی ناملموس برگزاری نوروز بازار در 12 استان کشور شامل٬ تهران٬ اصفهان٬ کرمان٬ گلستان٬ سیستان و بلوچستان٬ گیلان٬ آذربایجان شرقی٬ کردستان٬ خوزستان٬خراسان رضوی، هرمزگان و بوشهر در دهه سوم اسفند ماه پیش بینی شده است.
یادآور می شود، در «کميته عروسکهای نوروزی» به ریاست مدیرمرکز ميراث ناملموس تهران٬ پانلهای علمی موازی با همایش نوروز با موضوع عروسک نوروزی و همچنين نمایشگاه عروسکهای نوروزی٬ نمایش عروسکی٬ نمایش فيلم٬ نمایشگاه عکس٬ کارگاه ساخت عروسکهای بومی و محلی در سطح ملی و بين المللی در کاخ جهانی گلستان برنامه ریزی شده است.
خاطر نشان می کند، «کميته اجرایی» نيز به ریاست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان ميراث فرهنگی٬ صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده و برنامه های مختلفی در قالب طرحهای ساخت انيميشن ویژه گردشگری نوروز٬ استفاده از ظرفيت شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی٬ همکاری با شهرداریها و صدا و سيما٬ برگزاری دومين جشنواره فيلم و عکس نوروز٬ چاپ تمبر نوروز٬ انتشار نشریه نوروز٬ انجام امور تبليغاتی و اطلاعرسانی در فضای مکتوب و مجازی و سایت سازمان٬ چاپ کتب مرتبط با همایش نوروز و چاپ پوستر٬ اجرایی می شود.
همچنین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه ای روز ۲۱ مارس برابر با ۱ فروردین را در چارچوب ماده ی ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رساند و در تقویم خود جای داد٬ در این اقدام که برای نخستين بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت٬ نوروز ایرانی به عنوان یک مناسبت بين المللی به رسميت شناخته شد. قطعنامه نوروز به ابتکار نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری جمهوری آذربایجان٬ افغانستان٬ تاجيکستان٬ ترکيه٬ ترکمنستان٬ قزاقستان و قرقيزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شد. همچنين در ۸ مهر همان سال عيد نوروز به عنوان ميراث فرهنگی و معنوی بشری٬ در سازمان آموزشی٬ علمی و فرهنگی سازمان ملل٬ یونسکو٬ به ثبت رسيده بود.
حمید ضیایی پرور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسان سازمان میراث فرهنگی در این زمینه گفت: براساس وظایفی که سازمان ميراث فرهنگی در پژوهش٬ معرفی و حفاظت بر عهده دارد٬ شورای سياستگزاری نوروز تشکيل شد که در سال جاری به شکل هدفمند و منظم برنامه های جشن نوروز را پیگیری می کند.
به گفته وی در نشستهای شورای سیاستگزاری جشن نوروز شخصیتهای مختلفی تا کنون حضور یافته و دیدگاه های خود را مطرح کرده اند. در یکی از جلسات اخیر این شورا، حجت الاسلام والمسلمين علی یونسی٬ دستيار ویژه رئيس جمهور در امور اقوام و اقليتهای دینی و مذهبی شرکت کرد وگفت : نوروز را شناسنامه تاریخی و هویت ملی کشور دانست و بر لزوم تقویت ابعاد شادی بخش نوروز تاکيد کرد. وی نوروز را یکی از آئينهایی دانست که در مقاطع تاریخی مختلف حفظ و به جهانيان معرفی شده است و افزود: نوروز یک سنت درخشان و پایدار تاریخی است که شاهد دگرگونیهای عظيم و آمد و رفتهای بسياری از دولتها بوده است.
داود نعمتی انارکی مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز در نشست دیروز این شورا شرکت کرده و آمادگی صدا و سیما را برای پوشش خبری برنامه های نوروز 95 اعلام کرد. وی گفت: صدا و سیما وظیفه خود را حراست از میراث فرهنگی و توسعه و ترویج میراث معنوی و ناملموس کشور می داند.
در نشست روز گذشته این شورا مرتضی رحمانی موحد٬ معاون گردشگری و دبير ستاد هماهنگی خدمات سفر نیز با ارائه توضيحاتی گفت: با توجه به اینکه رویکرد این ستاد در 2 سال گذشته موفق بوده است٬ مدیریت فرهنگی و نظام مند کردن آداب سفر٬ امسال در دستور کار ستاد هماهنگی خدمات سفر قرار گرفته است. وی اعلام کرد برنامه های ستاد سفرهای نوروزی با شورای سیاستگزاری جشن نوروز 95 در هماهنگی کامل اجرا خواهد شد و از همه ظرفیتهای دستگاه های اجرای عضو ستاد سفرهای نوروزی به این منظور استفاده خواهد شد.
امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت