جستجو

نقش غیر قابل انکار واگذاری در احیاء بناهای تاریخی

نقش غیر قابل انکار واگذاری در احیاء  بناهای تاریخی
یک نماینده مجلس شورای اسلامی بر نقش غیر قابل انکار واگذاری مدت دار حق بهره برداری از بناهای تاریخی به بخش خصوصی و لزوم افزایش مشارکت های مردمی در مرمت و احیاء این اماکن، تأکید کرد. 
مسعود پزشکیان تصریح کرد: واگذاری مدت دار حق بهره برداری از بناهای تاریخی به بخش خصوصی اقدامی است که می تواند با توجه به مسایل پیش رو این حوزه و محدودیت های موجود، در نگهداری و مرمت این بناها نقش غیر قابل انکاری داشته باشد.
نماینده مردم تبریز آذر شهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی می تواند آن ها را از تخریب و فرسودگی نجات دهد البته به شرط اینکه آمد و شد به این بناها و مداخلات تجاری به اصل بنا آسیب نزند چرا که در چنین صورتی این اقدام نوعی نقض غرض است.
وی افزود: بهره برداری از اماکن تاریخی نباید به ساختار اصلی این بناها آسیب وارد کنند و در صورت لحاظ کردن این مهم، ورود این بناها به چرخه اقتصادی ضمن اینکه می تواند صرفه اقتصادی ایجاد کند، بخشی از سرمایه بخشی خصوصی را به سوی نگهداری و احیاء بناهای تاریخی سوق می دهد.
این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآور شد: بودجه دولت ها همواره پاسخگوی حفظ و نگهداری از اماکن تاریخی و فرهنگی نبوده است و تجربه موفق مشارکت های مردمی در حفظ میراث فرهنگی کشورها که در دنیا آزموده شده، می تواند با تکیه بر مسایل بومی کشوری همچون ایران در خدمت نجات اماکنی قرار گیرد که به عنوان میراث برجای مانده از نسل های متمادی خطر تخریب و فراموشی آن ها را تهدید می کند.
امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت