شعار سال جهش تولید
شعار سال جهش تولید
جستجو

نوروزگاه

31 استان/ مکان های گردشگری و تاریخی استان ها و محوطه مجموعه های فرهنگی-تاریخی سعدآباد و نیاوران/ 28 اسفند 1398 تا 15 فروردین 1399 سطح رویداد: ملی این رویداد مطابق سنت و آداب و رسوم هر استان از تاریخ 25 اسفند تا 15 فروردین در سراسر کشور برگزار می ­شود که شامل آیین ها و جشن های باستانی برای استقبال فصل بهار، نمایش زندگی مردم بومی در مناطق مختلف استان ها، موسیقی فولکلور، برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و پخت غذاهای سنتی است.

گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران

تهران/ موزه ملی/ اوایل فروردین 1399 سطح رویداد: بین­ المللی در این گردهمایی نتایج فعالیت‌های میدانی باستان شناسان ایرانی و خارجی در سال‌های گذشته در قالب چندین نشست تخصصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین همزمان با آیین گشایش این گردهمایی و برگزاری نشست‌های تخصصی، نمایشگاه پژوهش‌های باستانشناسی در یک سال گذشته نیز برگزار خواهد شد.

جشنواره کرمانشاه پایتخت نوروز

کرمانشاه/ طاق بستان/ 8 فروردین 1399 سطح رویداد: ملی جشنواره «کرمانشاه پایتخت نوروز ایران» حاصل ماه ها اقدامات کارشناسی و نشست های تخصصی است، این جشنواره رویدادی تعاملی و مشترک از سوی استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری کرمانشاه است که مورد استقبال ویژه مردم کرمانشاه قرار گرفته است. در این جشنواره علاوه بر مراسم افتتاحیه که در طاق بستان برگزار خواهد شد، گروه های ملی و بومی آیین های نوروزی خود را در مناطق تاریخی و گردشگری شهر به نمایش می گذارند.

جشنواره شاهنامه خوانی

سیستان و بلوچستان/ شهرستان هامون/ 12فروردین‌ 1399 سطح رویداد: ملی با توجه به اینکه سیستان زادگاه شاهنامه خوانی است، این رویداد در محوطه کوه خواجه همه ساله با استقبال .بی نظیر از سوی مردم و و دعوت از شاهنامه خوانان سراسر کشور برگزار می شود.

کُشتی با چوخه

خراسان شمالی/ اسفراین/ 14 فروردین 1399 سطح رویداد: بین المللی کشتی سنتی با چوخه خراسان شمالی به عنوان میراث معنوی در سال 1387 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. برگزاری مسابقات کشتی چوخه در اسفراین، سنت ریشه داری است که هر ساله در تاریخ 14 فروردین ماه، با حضور پهلوانان نامی و چوخه کارانی از سراسر کشور در محل گود زینل خان شهر اسفراین با حضور قریب به ۷۰ هزار تماشاچی از سراسر کشور در فضای بیرونی و بر روی خاک همراه با نواختن دهل و سورنا برگزار می‌شود. در این دوره از مسابقات تعداد ۲۶۸ کشتی گیر از ۱۵ استان کشور در قالب ۴۰ تیم به مدت یک روز در ۵ وزن ۶۶، ۷۴، ۸۴، ۹۵، ۹۵+ با یکدیگر به رقابت می پردازند.

كارگاه بین المللی معماري خشتی

خراسان جنوبی/ بیرجند/ 23 فروردین تا 4 اردیبهشت‌ 1399 سطح رویداد: بین المللی «دومین کارگاه بین‌المللی «معماری خشتی: معماری خشتی و زلزله» با عنوان IWEA2020 از 23 فروردین تا 4 اردیبهشت‌ 1399 مطابق با 11 تا 23 اوریل 2020 میلادی در خراسان جنوبی برگزار خواهد شد. نخستین کارگاه بین‌المللی معماری خشتی بهمن ماه سال گذشته، در شهر ثبت جهانی یزد برگزار شد. خراسان جنوبی نیز یکی از پهناورترین و قدیمی‌ترین استان‌های کشور است و میراث معماری خشتی آن از جمله در شهرها و روستاهای بیرجند، طبس، تون، فردوس، خوسف، خور، بُشرویه، اصفَهَک و... منحصر به‌فرد و زبانزد است.

نشست تخصصی روز جهانی بناها و محوطه های تاریخ

خوزستان/ اهواز/ 29 فروردین 1399 سطح رویداد: ملی اين آيين جهاني که در كنار مهمترين بناي تاريخي در محوطه جهانی شوش و مجموعه آپادانا برگزار می شود، با برگزاري بازي هاي بومي استان خوزستان، اجراي موسيقي سنتي، عربي و بختياري، مراسم شعر خواني، ني نوازي و .پخش فيلم با موضوع ميراث فرهنگي همراه خواهد بود.

جشنواره مجسمه های نمکی

خراسان جنوبی/ نهبندان/ فروردین 1399 سطح رویداد: ملی جشنواره ملی مجسمه های نمکی با شرکت هنرمندانی از خراسان جنوبی و دیگر استان ها در منطقه تالاب کجی نمکزار نهبندان برگزار می شود. تالاب کجی نمکزار نهبندان در 75 کیلومتری نهبندان و حاشیه محور این شهرستان به بیرجند قرار گرفته است که با وجود دو دهه خشکسالی در استان خراسان جنوبی هنوز زنده و پایدار است و زیستگاه پرندگان آبزی به شمار می‌رود. با توجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده است.

جشنواره اقدام مشترک

سیستان و بلوچستان/ چابهار و هامون/ فروردین‌ 1399 سطح رویداد: بین المللی این رویداد که برای اولین بار در استان برگزار می شود ، با برگزاری همایش و نمایشگاه هایی در زمینه های گردشگری ، صنایع دستی و آداب و رسوم به معرفی ریشه ها و ظرفیت های مشترک استان سیستان و بلوچستان با کشورهای هم مرز خواهد پرداخت.

دومین جشنواره ملی عکس میراث ماندگار خراسان جنوبی

خراسان جنوبی/ سطح استان/ فروردین و اردیبهشت 1399 سطح رویداد: ملی جشنواره ملی عکس میراث ماندگار خراسان جنوبی با حضور عکاسان برتر کشوری برگزار می شود. عکاسان در مدت تعیین شده آثار خود را، از یازده شهرستان استان به دبیرخانه جشنواره ارسال خواهند کرد که از بین آثار رسیده به جشنواره عکس های برتر، انتخاب و در نمایشگاهی با همین عنوان در یکی از بناهای تاریخی استان به نمایش عموم گذاشته می شود.

کنگره ملی معماری و شهرسازی

کرمان/ ارگ بم/ اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت 1399 سطح رویداد: ملی کنگره ملی تاریخ معماری و شهرسازی که ابتدا در استان‌های مختلف و سپس به صورت ملی برگزار خواهد شد، شامل: محورهای حوزه‌های فرهنگی-طبیعی، شهرها و روستاهای تاریخی، منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی، سازه در تاریخ معماری و شهرسازی، باستان‌شناسی معماری و شهرسازی، میراث معماری و شهرسازی مدرن، میراث آب و کشاورزی، میراث فرهنگی ناملموس و راه‌های فرهنگی و عناصر وابسته است و خروجی این کنگره‌ها تهیه کتاب آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی در راستای شناخت بهتر استان‌ها در سطح ملی و بین‌المللی است.

طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت