جستجو

فعالیت موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی کشور در ایام نوروز مشخص شد

فعالیت موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی کشور در ایام نوروز مشخص شد

دستور العمل و برنامه  فعالیت تمامی موزه ها و اماکن فرهنگی- تاریخی سراسر کشور با توجه به فرارسیدن سال جدید و ایام نوروز، برگزاری باشکوه مراسم و همچنین معرفی هر چه بهتر اماکن میراث فرهنگی، از سوی مدیر کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی اعلام شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری؛ محمدرضا کارگر طی اطلاعیه ای اعلام کرد: تمامی موزه ها و اماکن وابسته در روز جمعه 29 اسفند ماه 93 پذیرای بازدیدکنندگان است،روز شنبه اول فروردین 94 نیز،این اماکن  از ساعت 10 صبح فعالیت خود را آغاز می کنند،ساعت کارتمامی  موزه ها در ایام نوروز، از ساعت 9صبح تا 19 است ، در صورت افزایش ظرفیت بازدید ، بر اساس صلاحدید مدیرکل استانها و مدیران کاخ موزه های تهران و موزه ملی افزایش ساعت بازدید بلامانع است.

مدیر کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخیدر این اطلاعیه آورده است:تعطیلی هفتگی موزه و اماکن تاریخی،فرهنگی تحت پوشش در ایام نوروز لغو می شود،نرخ ورودی آنها نیز تغییری نخواهد کرد،تمامی  موزه ها و اماکن فرهنگی در روز 13 فروردین باز هستند،ولی مجموعه هایی که دارای فضای سبز هستند مدیران از برگزاری مراسم سنتی روز سیزدهم در محوطه های سبز جلوگیری کنند.

سرعت بخشیدن به انجام امور نظافت موزه اعم از فضاهای نمایشی،ویترین ها،بخش اداری،بخش های خدماتی،سرویس ها و رفع نواقص فنی همچون تعویض شیشه های آسیب دیده،بازبینی سیستم های روشنایی و ... در تمامی قسمت ها ی موزه  از دیگر مواردی است که در این اطلاعیه مورد توجه قرار گرفته است.

محمدرضا کارگر همچنین در این اطلاعیه اعلام کرده است: زیبا سازی و آماده سازی فضاهای سبز و محوطه های موزه ها و اماکن فرهنگی،تاریخی(گلکاری،هرس درختان و...) در دستور کار قرار گیرد،نصب کارت معرفی روی لباس راهنمایان الزامی است و در صورت امکان ترتیبی اتخاذ شود که لباس کارکنان موزه متحدالشکل باشد.بروشور و کاتالوگ و سی دی (حداقل دو زبانه)در حد امکان توزیع شود، زیر نویس و تابلوهای دوزبانه برای معرفی اشیاءواماکن و بناهای تاریخی،فرهنگی نصب شود،و نمایشگاههای مرتبط با موزه ها و میراث فرهنگی (متناسب با امکانات و آثار موجود در موزه ها)برپا شود.

مدیر کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی به منظور جذب و حضور فعال بازدید کنندگان در این اطلاعیه پیشنهاد کرده است: اشیاء ویترین ها و گالری ها به منظور تنوع، تغییر داده شوند،جشن های نوروزی در محوطه و مکان های مناسب در موزه ها و اماکن فرهنگی،تاریخی (مثل چیدن سفره هفت سین) برگزار شود،فیلم کوتاهی حدود 15 دقیقه از موزه وآثار تاریخی استان در سالن موزه ها نمایش داده شود .

برگزاری مسابقات فرهنگی،هنری همچون مسابقه نقاشی،طراحی،عکاسی و خاطره نویسی در زمینه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در موزه های استان،ایجاد و راه اندازی باجه های بلیت فروشی در نقاط مختلف شهرهای پربازدید کننده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت توسط بازدید کنندگان،نظرسنجی و نیاز سنجی مخاطبان موزه ای برای ارایه بعدی برنامه ها و بهره گیری از توان سمن ها (سازمان های مردم نهاد)جهت راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران  برای بازدید از موزه ها یا محوطه ها از دیگر مواردی است که در اطلاعیه مورد توجه قرار گرفته است.

در این اطلاعیه قید شده است: اداره کل موزه ها در ایام نوروز به منظور اجرای  موارد ذکر شده در موزه ها و  اماکن فرهنگی،تاریخی  بازدید های موردی انجام خواهد داد.

امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت