جستجو

مشکلات صنایع دستی استان اردبیل بررسی شد

جلسه گردهمایی مسئولان اداره میراث فرهنگی شهرستان ها وکارشناسان صنایع دستی با معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اردبیل به منظور بررسی و رفع مشکلات این حوزه در سالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی استان برگزار شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری؛ در این گردهمایی گفت: گردهمایی مذکور برای نخستین بار در پایان سال اتفاق افتاده و هدف از آن رفع نواقص و کاستی های سال 93، بررسی مسائل و مشکلات مربوط به حوزه صنایع دستی و برنامه ریزی های مناسب برای سال آتی است.
علیرضا دباغ عبداللهی با اشاره به اجرای 9رویداد و نمایشگاه وجشنواره در حوزه صنایع دستی در طول سال 93، بیان داشت: دهمین برنامه نیز با عنوان نمایشگاه «هشتاد سالگی قالی بافی وثوقی » بعدازظهر امروز در محل نگارخانه خطایی برگزاری خواهد شد.
وی در این گردهمایی از تدوین و تصویب استاندار ملی برای سه رشته صنایع دستی بومی استان ازجمله گلیم بافی نمین، ورنی بافی پارس آباد و سراجی سنتی، دردویست وبیست و دومین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد خدمات خبر داد و افزود: تاکنون بیش از سه هزار صنعتگر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند که شهر اردبیل در رتبه نخست و شهرستان های نمین، پارس آباد و خلخال در رتبه های بعدی قرار دارند.
این مقام مسئول همچنین به اعمال غربال گری در حوزه بیمه شاغلین صنایع دستی به منظور اختصاص بیمه تأمین اجتماعی برای افرادی که به طور واقعی مستحق آن هستند، تأکید کرد.
عبداللهی از مسئولان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ها خواستار ثبت به روزآمارعملکردشان در نرم افزار بانک اطلاعاتی ویستا شد و گفت: ثبت شدن آمار عملکرد شهرستان ها در بانک اطلاعاتی ویستا علاوه بر اینکه نشاندهنده عملکرد استان است در برنامه ریزی های آتی نیز اهمیت بسیاری دارد.به طوری که با استناد به این آمار می توان مدافع عملکرد شهرستان و استان شد.
وی در مورد برگزاری دوره های آموزشی نیز خواستار به روز رسانی مباحث آموزشی با در نظر گرفتن مصرفبازار و افزایش فروش، ورود بحث آموزش به محل کارگاه و تولید صنایع دستی و ترویج سبک آموزشی استاد و شاگردی شد و گفت: حفظ و احیای بازار صنایع دستی بجای سیستم آموزش مهارت،باید به شیوه آموزش شاغلین صنایع دستی باشد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در پایان، به درخواست و تصویب اعتبارات  برای شهرستان ها در بودجه سال 94،در زمینه های چون ترویج و توسعه و آموزش صنایع دستی، اجراء و مشارکت در نمایشگاه ها و تجهیز مراکز آموزشی تأکید کرد.
وی با اشاره به برگزاری 16 نمایشگاه سراسری در استان های مختلف کشور در طول سال 93، تصریح کرد: در این نمایشگاه ها شاهد حضور همیشگی شهرستان هایی چون نمین، اردبیل، پارس آباد، مشگین شهر و خلخال بودیم.
عبداللهی به برگزاری جشنواره بافته های داری در نگارخانه ختایی اردبیل در سال جاری اشاره کرد و گفت: در این جشنواره نیز شهرستان های نمین، پارس آباد، اردبیل و خلخال حضور مستمر و پرثمری داشتند.
وی یادآور شد: جشنواره ورنی و بافته های داری به همراه نمایشگاه صنایع دستی به صورت منطقه ای در اردیبهشت سال 94 در شهرستان پارس آباد با رونمایی از کتاب ورنی مغان نوشته زنده یاد جدید مغانلو برگزار خواهد شد.
امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت