جستجو

افتتاح موزه بانک ملی ایران

افتتاح موزه بانک ملی ایران

با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و چند تن دیگر از مسئولان کشوری و استانی،  موزه بانک ملی ایران افتتاح شد.

 با حضور اسحاق جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهوری، زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی، سیدحسین هاشمی استاندار تهران، و محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران، عصر امروز 21 تیر 96، موزه بانک ملی ایران افتتاح شد.

موزه بانک ملی ایران، با مجموعه‌ای از آثار و اشیای نفیس و کهن به‌ویژه گنجینه‌های بانکداری از سنوات مختلف تاریخی ایران، در ساختمان صندوق پس‌انداز که قدمتی 78ساله دارد افتتاح شد.

ازآنجاکه بانک ملی ایران با حدود 89 سال سابقه یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های ایران است، دارای اشیای قدیمی از دوره هخامنشیان، ساسانیان و آثار گران‌بهای هنری ازجمله تابلوهای نفیس نقاشی، خط، فرش و مسکوکات است. نمایش ادوات و ابزارهای تاریخی و قدیمی بانکداری و همچنین هدایای کشورهای مختلف در طول 89 سال فعالیت بانک ملی ایران، از دیگر اهداف راه‌اندازی موزه بانک ملی ایران است.

ساختمان صندوق پس‌انداز بانک ملی ایران، سال 1307 خورشیدی در خیابان فردوسی تهران ساخته شد و در 20 آذر 1379 به‌شماره 2930 در آثار ملی ایران به‌ثبت رسید. این ساختمان را معماری آلمانی به‌نام هنریش با الهام‌گیری از بناهای به‌جای‌مانده از دوره هخامنشیان و تلفیق معماری باستانی ایران و معماری اروپا طراحی کرد.

تبدیل این ساختمان به موزه بانک ملی ایران در مردادماه 92 به‌تصویب هیئت‌مدیره این بانک رسید و قرار است در آن هدیه‌ها و یادبودهای گران‌بها که بانک‌های خارجی برای بانک ملی فرستاده‌اند به‌نمایش درآیند.

در این موزه مجموعه کاملی از هدیه‌های تاریخی بانک، افزارهای دفتری و دستگاه چاپ اسکناس، عکس‌های کهن، سکه و اسکناس‌های کهن و افزارهای تشریفاتی بانک در معرض بازدید قرار می‌گیرند.

امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت