جستجو

رحماني موحد: توسعه گردشگری زیارت اولویت سازمان میراث فرهنگی است

  • 01 شهریور 1394
  • 14:33
  • گردشگری
  • 0 دیدگاه
  • 812 بازدید
  • Article Rating
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور با بيان اينكه برگزاري همايش علمي – پژوهشي جاده ولايت از اهميت بالايي برخوردار است و مي تواند دستاوردهاي بسيار مهمي داشته باشد گفت: تداوم برگزاري همايش جاده ولايت خود كرامت و از الطاف امام هشتم (ع)، به شمار مي رود.
   مرتضي رحماني با بيان اين مطلب در دهمين همايش علمي – پژوهشي جاده ولايت كه پيش از ظهر امروز 2 شهریور با حضور مديران و مسئولان استان خراسان رضوي، پژوهشگران، محققان، اساتيد دانشگاه و صاحب نظران در سالن اجتماعات موزه بزرگ خراسان در مشهد برگزار شد گفت: حالا كه به لطف خدا به دهمين همايش علمي – پژوهشي جاده ولايت رسيده ايم بايد مقالات و كارهاي پژوهشي همايش هاي سال هاي گذشته را مرور و از بين آن ها پژوهش هايي كه قابليت اجرايي شدن و عملياتي شدن را دارند احصاء و آن ها را اجرايي كرد.

وي با تاکید براینکه توسعه گردشگری زیارت در اولویت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد گفت: جاده ولايت يكي از مهمترين موضوعاتي است كه مي توان از اين ظرفيت براي توسعه گردشگري مذهبي استفاده كرد.

رحماني موحد اضافه كرد: در ايران به واسطه وجود حرم مطهرامام هشتم (ع)، گردشگري زيارت از اولويت و اهميت برخوردار است و اين موضوع يكي از اولويت هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز مي باشد چراكه در سال گذشته مشهد ميزبان 25 ميليون گردشگر داخلي و 2 ميليون و پانصد هزار نفر گردشگر و زائر خارجي از كشورهاي مختلف خصوصا كشورهاي مسلمان بود كه اين موضوع از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

وي  هم چنين به موفقيت هاي جمهوري اسلامي ايران در مذاكرات هسته اي اشاره كرد و گفت: در شرایط پساتحریم باید شرایط حضور تمام مردم جهان را در ایران فراهم کنیم و دروازه‌های کشور برای پذیرایی و میهمان نوازی از میهمانان خارجی باید باز باشد.

وی با بیان اینکه ما باید به نتايج  10 سال گذشته این همایش توجه خاصی داشته باشیم، گفت: صنعت گردشگری با توجه به اهداف و سیاست‌هایش به طور عام یک تعامل بشری است که در بسترهای مختلف رشد پیدا می‌کند كه در اين ميان گردشگري مذهبي از اهميت و جايگاه خاصي برخوردار است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری يادآور شد: گردشگری علاوه بر اینکه می‌تواند باعث كاهش اتكاء به درآمدهاي نفتي شود، مي تواند  توسعه اشتغال را به همراه داشته باشد، و درآمد پایداری را برای کشور به وجود بیاورد.

وی ایران را یک کشور با فرهنگ و تمدن بسیار غنی عنوان کرد و یادآور شد: وجود ظرفیت‌های بسیار بالایی در بحث مذهبی سبب شده تا در چند سال اخیر ما شاهد رشد بسیار زیاد گردشگری به ویژه در حوزه زیارت باشیم.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: هم اکنون در جهان حدود 1 میلیارد و 100 میلیون توریست و گردشگر وجود داشته و در صنعت گردشگری جهان نیز سرمایه‌ای حدود 1 هزار و 200 میلیارد دلار در حال گردش است.
 
وی به وجود ميليون ها شيعه در جهان اشاره  و تاکید کرد: هم اکنون حدود 270 میلیون شیعه در جهان وجود دارد و ما وظیفه داریم تا با ترویج و گسترش فرهنگ رضوی این شیعیان را به زیارت بارگاه منور رضوی(ع) دعوت کنیم.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود به اسناد بالا دستي و سياست هاي كلان كشور در حوزه گردشگري اشاره كرد و گفت: موضوع توسعه گردشگري و 5 برابر شدن تعداد گردشگران خارجي يكي از موضوعاتي است كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري مي باشد و ايشان در اين خصوص تاكيداتي داشته اند.

رحماني موحد به جاذبه هاي موجود در مسير جاده ولايت نيز اشاره كرد و گفت: بررسي ها نشان مي دهد حداقل 6 گروه جاذبه گردشگري در مسير جاده ولايت وجود دارد كه با برنامه ريزي مناسب و تعريف صحيح جاده ولايت و تبديل شدن اين مسير به يك مسير ارزشمند گردشگري مذهبي مي توان از اين فرصت ها به نحو مطلوب استفاده كرد.

رحمانی‌موحد‌ گفت: در دنیا شاهد آن هستیم که اگر یک کشور یک جاذبه کوچک گردشگری در اختیار داشته باشد از آن یک ظرفیت بزرگ را می سازد پس ما وظیفه داریم تا بارگاه منور رضوی را به عنوان بزرگترین ظرفیت زیارتی کشور به یک فضای گردشگری و زیارتی تبدیل کنیم.
  

خاطرنشان مي شود، دهمين همايش علمي – پژوهشي جاده ولايت پيش از ظهر دوشنبه دوم شهریور با حضور دکتر سید مهدی مصطفوی قائم مقام معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، دكتر مرتضي رحماني موحد معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور، محمد حسن واحدي معاون هماهنگي امور زائرين استانداري خراسان رضوي، حسين زارع صفت مدير كل ميراث فرهنگي خراسان رضوي، سعيد سرابي مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، جمعي از محققين، اساتيد دانشگاه، صاحب نظران و پژوهشگران، پيش از ظهر امروز در سالن اجتماعات موزه بزرگ خراسان در مشهد مقدس برگزار شد

امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت