جستجو

هوشمندانه و هدفمند سفر کنید

هوشمندانه و هدفمند سفر کنید

رحمانی موحد به مسافران نوروزی پیشنهاد داد با برنامه ریزی، مطالعه و هدفمند و هوشمندانه به سفر بروند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری با تشریح اجمالی روند تشکیل ستاد هماهنگی خدمات سفر در بهمن ماه سال گذشته، گفت: این ستاد، سال گذشته با مصوبه دولت، با چارچوب مشخص و چند شاخص مهم تشکیل شد که یکی از شاخص‌های اصلی، تقسیم کار و ابلاغ وظایف به استان‌ها بود.

رحمانی‌موحد با بیان اینکه مسئولیت ستاد مرکزی بر عهده معاون گردشگری است، تصریح کرد: استانداران به عنوان روسای ستاد هماهنگی خدمات سفر استان‌ها مشخص شدند که حکم ابلاغ آنها توسط وزیر کشور صادر می‌شود.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه 18 دستگاه و سازمان، زیرمجموعه این ستاد فعالیت می‌کنند، یادآور شد: مشخصه اصلی ستاد هماهنگی خدمات سفر این است که براساس یک پایه حقوقی، رسمی و بر مبنای مصوبه هیات دولت تشکیل شده است.

وی به تفاوت‌های برنامه‌ها و فعالیت‌های ستاد هماهنگی خدمات سفر در سال گذشته و سال جاری اشاره کرد و افزود: این ستاد بهمن ماه سال گذشته تشکیل شد و با توجه به حجم بسیار زیاد فعالیت‌ها، فشار زمانی بسیار زیادی حاکم بود، اما خوشبختانه با همکاری خوب سازمان  دستگاه‌های عضو، نوروز سال 93 با کمترین مشکل سپری شد.

رحمانی‌موحد ادامه داد: طرح نوروزی ستاد در سال جاری از آذرماه به تمامی دستگاه‌های عضو و استان‌ها ایلاغ شد و با توجه به اینکه ما تجربه همکاری در تابستان و تعطیلات اعیاد مذهبی را داشتیم، با استفاده از این تجربیات و پیشنهادات اعضاء، جزئیات ستاد مشخص و ابلاغ شد.

معاون گردشگری گفت: تمامی استان‌ها از زمان ابلاغ طرح نوروزی ستاد هماهنگی خدمات سفر، بین سه تا چهار جلسه را برگزار کرده‌اند و با احصاء مشکلات، زمینه برطرف کردن آنها را فراهم آورده‌اند.

وی با بیان اینکه حجم خدمت‌رسانی به مسافران در ایام نوروز بسیار عظیم است، یادآور شد: در ششمین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون عمرانی وزیر کشور، معاونین عمرانی استانداری‌های سراسر کشور و مدیران کل میراث فرهنگی استانها تشکیل شد، مصوبات بسیار خوبی داشتیم.

رحمانی موحد با اعلام این  خبر که طرح نوروزی در قالب 9 کمیته تخصصی فعالیت دارد، افزود: 18 عضو اصلی و 12 عضو فرعی در ستاد فعالیت دارند.

معاون گردشگری تصریح کرد: برنامه‌های ستاد در سال جاری نسبت به سال گذشته تفاوت‌های شاخصی دارد، تمرکز ستاد سال گذشته بر روی خدمات حمل و نقل، اسکان، نظم انتظامی و ترافیکی بود این در حالی است که تمرکز و محوریت فعالیت های ما برای نوروز 94 حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی، رونق فروش صنایع دستی و رعایت و بهره گیری از توان جوامع محلی است.

وی اضافه کرد: برای نوروز سال 93، تعداد دستگاه‌های عضو ستاد به 10 رسید در حالی که امسال 18 دستگاه با ستاد همکاری دارند، همچنین ساختار تشکیلاتی ستادهای اجرایی تهره و ابلاغ شده که این موضوع هم یکی دیگر از تفاوت‌های ستاد امسال با سال گذشته است.  

رحمانی موحد همچنین با تاکید بر افزایش نظارت بر تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی در ایام نوروز، یادآور شد: نظارت بر این حوزه‌ها جزء وظایف سازمان میراث فرهنگی است، از آذرماه سال جاری کارشناسان معاونت گردشگری به مدت سه هفته نظارت بر تمامی تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی را در دستور کار قرار دادند.

معاون گردشگری اضافه کرد: کارشناسان در پایان گزارش‌های خود را ارائه دادند و با توجه به احصاء شدن مشکلات، استانها موظف به پیگیری و حل این موارد شدند.

وی ادامه داد: دوره دوم نظارتها در ایام نوروز صورت می‌گیرد، در این طرح مدیران ستادی به صورت دوره‌ای به استانها اعزام می‌شوند و نظارت بر نرخ  و قیمتهای خدمات و واحدهای اقامتی و گردشگری تشدید می شود.

رحمانی موحد همچنین به وجود سامانه 09629 به منظور ارائه پیشنهادات، انتقادات و شکایات اشاره کرد و گفت: این سامانه امسال به صورت منظم و شبانه‌روزی آماده ارائه خدمات به مسافران است.

معاون گردشگری اضافه کرد: سامانه اطلاع رسانی خانه مسافر که در سال جاری راه اندازی شده است بسیاری از مشکلات مسافران را در رابطه با اسکان و اقامت برطرف می‌کند چراکه این سامانه اطلاعات و جزئیات بسیار کاربردی در خصوص خانه‌های استیجاری در تمامی استان‌ها را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: فاز اول این سامانه مربوط به اطلاع رسانی است ما سال آینده رزرواسیون خانه مسافرها برای گردشگران امکانپذیر می‌شود.

رحمانی موحد با اشاره به راه‌اندازی پورتال جامع گردشگری، افزود: این پورتال حاوی تمامی اطلاعات جاذبه‌های گردشگری استانها است.

معاون گردشگری در پاسخ به این سوال که چه پیش بینی از آمار سفر در نوروز سال 94 دارد، اضافه کرد: سال گذشته آمار ما براساس اقامت و بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی ارائه شد چراکه ما آمار تردد را دقیق و مناسب نمی دانیم. ما به عنوان ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، تعریف مشخصی از ارائه آمار مسافران و گردشگران داریم و اقامت در اقامتگاه‌های رسمی را به عنوان آمار اعلام می کنیم هرچند این آمار هم دقیق نیست و بسیاری از مسافران در اماکنی که توسط دوستان و اقوامشان در اختیارشان گذاشته می شود، اقامت می کنند.

وی تصریح کرد: ارائه آمار دقیق باید به وسیله سیستم‌های هوشمند صورت گیرد که در حال حاضر این امکان در کشور ما وجود ندارد، البته در این رابطه اقداماتی صورت گرفته اما نیازمند امکانات فنی در این حوزه هستیم.

رحمانی موحد در ادامه به مسافران نوروزی پیشنهاد داد تا با برنامه ریزی، مطالعه و هوشمندانه به سفر بروند.
معاون گردشگری تصریح کرد: آشنایی با فرهنگ سفر موجب می‌شود سفرهای مکرر و مشکلات ناشی از آن به شکل محسوسی کاهش پیدا کند، سفری که ما به دنبال ترویج آن هستیم، سفر با کیفیت، برنامه‌ریزی شده و هدفمند است.

امتیاز به خبر :
طرح پس زمینه
اندازه اسکین
اندازه فونت